Direksiyon Sınavı Yapılması Gerekenler

Yazar : admin
Tarih : 26 Kasım 2010

Direksiyon Sınavı Yapılması Gerekenler

Direksiyon sınavı İstanbul ilinde Cumartesi ve pazar günü yapılmakta olup, Sancaktepe(Sarıgazi) için cumartesi, Üsküdar için Pazar yapılmaktadır. Seçme şansımız yoktur. Sabah grubu saat 08:00 ile 09:00 arasında başlamaktadır. Öğlen grubu saat 11:00 ile 13:00 arasında başlamaktadır. Üsküdar için Direksiyon sınavı güzargahı…

Bu saatlerde ya sınavın yapılacağı yerde, yada yarım saat önce kursunuda bulunmalsınız, tabi kursunuz sizi sınav alanına götürüyorsa..

Kursunuzdan sınavdan önce muhakkak sınav giriş belgenizi ve sınav değerlendirme formunu almayı ve imzalamayı unutmayınız. Bu belgeler ve nüfus cüzdanı olmadan sınava giremessiniz. Bu belgeler genelde sınavdan 2 gün önce çıkmış olur.

Çetinler sürücü kursu olarak SMS ile sınav saatini ve kursta olmanız gereken saati de bildiriyoruz. Sınava muhakkak girmelsiniz, çünkü sizin adınıza kurs harç yatırıyor. Sınava girmessenizde, bir dahaki sınava harcı siz ödersiniz, girip, girmemeniz kimse için önem arzetmiyor.

Direksiyon sınavı her kurumda aynı anda başlar, gruplar 20 şer kişiliktir. Alfabetik olarak sıralanmıştır. Ehliyet test sınavını geçen kişilere göre alfabetik sıralanır. Saatleri İlçe Milli Eğitimler belirler. Aynı gün direksiyon sınav sonucunu sadece kursunuzdan öğrenebilirsiniz.

Direksiyon sınavında kalmış iseniz 2 hafta sonra tekrar sınava girebilirsiniz.

Sınavlarda görev yapmak üzere, M.E.B. herbir araç için ikişer kişiden oluşan sınav değerlendirme komisyonu atamaktadır.

Sınava, yanınızda kursunuzun direksiyon öğretmeni, arka koltuklarda ise M.E.B. dan iki komisyon üyesiyle birlikte gireceksiniz.

Sınava hangi araçla ve kaçıncı sırada gireceğinizi öğreninin. Sizden önce sınavı olacak arkadaşınızı takip edin.

Sınava girebilminiz için yanınızda olması gereken, Nüfuz Cüzdanınızı, Sınav Giriş Belgenizi, K Belgenizi ve sınav değerlendirme formunuzu elinizde hazır bulundurunuz. Aracın kapısını sol elinizle açıp, sağ ayağınızla araca bininiz.

Elinizde ki belgeleri direksiyon öğretmeninize veriniz. Komisyondan biri isterse ona da verebilirsiniz.

Sırasıyla, oturduğunuz koltuğu, dikiz aynasını, ve sol dikiz aynasını kendinize göre ayarlayınız.Emniyet kemerinizi takınız.

Aracı çalıştırmak için vitesi boşa alınız. Bu işlemi yapmak için debriyaj pedalına sol ayağınızla sonuna kadar basınız ve vites kolunu boş konumuna getiriniz. Debriyaj pedalına tam olarak basmadan kesinlikle vites koluyla oynamayınız.

DİKKAT :Aracın vitesi, çalıştırma esnasında kesinlikle boşta ve debriyaja basılı olmalıdır.

Aracı çalıştırınız. Kalkış yapmak için sola sinyal veriniz.

Not :Kalkış için sola, durmak için sağa sinyal verilmelidir. Dönüşlerde dönülen yöne göre dönüş sinyallerini veriniz.

Elfrenini indiriniz. Bu durumda sağ ayağınız fren pedalına basılı olmalıdır.

Debriyaja tam basıp aracı birinci vitese takınız.

Aynalardan yolu kontrol edin yol boş ve uygun ise kalkışınızı yapın, kalkmak için,

Debriyaj padalını yumuşak bir şekilde bırakırken sağ ayağınızla gerektiği kadar da gaza basınız. Aracınız hareket etmeye başladığı anda debriyaj pedalını birden bire bırakmayınız, padal yukarı hareketini tamamlayana kadar ayağınızı pedalın üzerinden kaldırmayınız.

Kalkıştan sonra yolun sağından sürüşünüze devam ediniz.

Birinci vites kalkış vitesidir. Zorunlu haller dışında, kalkıştan hemen sonra aracınızı ikinci vitese geçiriniz. ( Yaklaşık 3-4 araç boyu bir mesafede ikinci vitese geçmeniz gerekir. )

Sınav güzergahında 3. vitese geçebileceğiniz kadar hızlanamazsınız. Yolun sağından, önünüzde ki araçları takip ediniz.

Seyir esnasında araçla durmak zorunda kalırsanız, tekrar 1. vitesle kalkışınızı yapınız. 2. vitesle aracınız kalkış yapmaz. Stop eder. Kalkıştan sonra 2. vitese geçiniz.

Güzergahı tamamlayıp okulun bahçesine geri döndüğünüzde, aracı uygun bir yerde durdurmanız gerekir bunun için;

Durmak istediğiniz yere 10 / 15 metre mesafe kala sağ sinyalinizi veriniz.

Aynalardan aracın arkasını kontrol edip, trafiği aksatmayacak bir şekilde uygun bir yer bulun.

Önce debriyaja, sonra da frene yumuşak bir şekilde basarak aracı durdurun. Aracın vitesini boşa alınız. Bu durumda freni bırakmayınız.

Ayağınız frene basılı durumdayken, kontağı kapatınız. ( Açış yönünün tersi istikametine. )

Elfrenini çekiniz.

Debriyaj padalına basarak aracı birinci vites durumuna getiriniz ve debriyaj pedalını bırakınız.

En son fren pedalını bırakınız.

Emniyet kemerinizi çıkarınız. Nüfuz cüzdanınızı almayı unutmayınız. Diğer evraklar direksiyon öğretmeninizde kalacak .

Sonra,sağ elinizle aracın kapısını açıp, aralayınız. Aradan, aracın arkasından gelen başka araç veya kapının açılmasından kaynaklanabilecek bir tehlikenin olup olmadığını kontrol ediniz. Sonra kapıyı açın ve araçtan inin, kapıyı kapatın.

Sınavınız bitmiştir. Direksiyon uygulama sınavı 100 üzerinden değerlendirilmektedir. Min.70 puan almanız sınavı geçmeniz için yeterli olacaktır.

Sınav sonuçlarını aynı gün saat 17:00 de kursunuzdan öğrenebilirsiniz.

Sınavda genellikle geri manevra yaptırılmıyor. Yaptırılırsa; Aşağıda ki korallara uygun olarak geri gidişinizi yapabilirsiniz.

GERİ GiDERKEN

Araçla geri gidilirken sağ sinyal lambası yakılır.

Debriyaja basıp aracı geri vitese takınız. Bu durumda geri vites lambaları yanar.

Sol eliniz ile direksiyonu üstten tutunuz, arkaya bakmak için sağ taraftan yanlızca başınızı çevirerek değil vücudunuzla beraber geriye doğru dönünüz. Geri gitmek için kalkışınızı yapınız.

Debriyajı kontrollü bir şekilde tamamen bırakın, yalnız ayağınızı pedalın üzerinden ayırmayınız.

Geri gidişinizi, aracın sağ arka köşesine bakarak ,sağ bankete paralel bir şekilde gazı çok az kullanarak tamamlayınız.

Araç durmadan kesinlikle öne bakmayınız. Araç tam olarak durduktan 1 – 2 saniye sonra öne dönünüz ve aracın vitesini boşa alınız.

Direksiyon sınavından geçmeden ehliyet almadan özel direksiyon dersi tavsiye etmiyoruz. Biz zaten eğitim veriyoruz. Ayrıca ehliyet olmadığı için istediğiniz her yerde araç kullanamamıyorsunuz.

Yazarımız Hakkında

deneme


Sitemiz de bulunan 32 kategoride ki 4848 yazımıza toplam da 1 yorum yapılmıştır.